Do Państwa dyspozycji pozostawiam dokumenty do najczęściej mediowanych spraw.
Mediacyjna lista kontrolna
Mediacyjna lista kontrolna podpowie Państwu co wykonać, zanim zgłosicie się do mediatora. Lista pozwala na rzetelne przygotowanie się do mediacji bez pominięcia istotnych punktów. Przygotowaliśmy ją w wariantach dla najczęściej występujących spraw będących przedmiotem mediacji takich jak: alimenty i sposób sprawowania opieki oraz podział majątku. Dodatkowo znajdziecie Państwo taż wersję bardzie uniwersalną, mniej szczegółową do innych spraw.
Proszę wydrukować wybrany dokument i po wykonaniu zadania odznaczyć jego wykonanie. Lista ta jest także interaktywna, toteż można ją wypełnić na tablecie lub komputerze.
Kosztorys utrzymania dziecka, to dwa dokumenty zależne od wieku dziecka. Jeden dotyczy dziecka, które nie uczęszcza do szkoły, a drugi, dziecka w wieku szkolnym.
Proszę wydrukować wybrany dokument i wypełnić go ręcznie lub zrobić to bezpośrednio na komputerze lub laptopie. Dokument jest interaktywny i automatycznie dokonuje zsumowania kwot.
Ostatnim z etapów przygotowawczych jest zgoda na mediację. Dokument umowy o mediację wypisywany jest podczas pierwszego spotkania u mediatora. Przygotowuje go mediator w trzech egzemplarzach (po jednym dla każdej ze stron) na podstawie przesłanych przez Państwa danych. Przedmiot sprawy, jeżeli nie jest sprecyzowany podczas rozmowy telefonicznej, uzupełniany zostaje po wstępnej rozmowie ze stronami. Złożenie odręcznego podpisu przez strony rozpoczyna mediację.
Każdy z nas wywiera wpływ na zachowanie się drugiej osoby. Wpływamy na innych nie tyle słowem, co swoją energią i zachowaniem. Kiedy myślisz o kimś źle, wówczas „sprzedajesz” niewerbalny komunikaty: „nie lubię cię” i tym samym osoba faktycznie odsuwa się od nas. Może warto zmienić swój wewnętrzny dialog i wysyłać do otaczających nas ludzi przyjazne komunikaty? Dzięki temu zyskamy sympatię innych osób.
Jak często bronimy się przed zmianą, która i tak nieuchronnie towarzyszy na od dnia narodzin. Fiksujemy się na jednym rozwiązaniem, jedną osobą i nie dopuszczamy do siebie, że tak naprawdę nic do nas nie należy i wszystko przyjdzie na utracić. Więc może dobrze byłoby nauczyć się odpuszczania i szacunku do utraty?
Kiedy myślicie o sobie, że jesteście za starzy na zrobienie czegoś nowego, dokonanie zmian we własnym życiu, to wiedzcie, że sami się ograniczacie. Zamiast patrzeć z tęsknotą przez pryzmat własnych ograniczeń na życie ludzi, którzy żyją pełną piersią, zróbcie wreszcie coś dla siebie, bo wiek jest naszym sprzymierzeńcem.
Każdy związek potrzebuje czasu, by lepiej się poznać. Najtrudniej zrozumieć partnera, otworzyć się przed nim i zaakceptować takim jakim jest. Codzienność, chociaż jest piękna w swoich odcieniach szarości, potrafi ukazać nasze słabe strony. I nie ma w tym niczego złego, pod warunkiem, że mamy świadomość, iż każdy związek przechodzi kryzys.
Śmierć bliskiej nam osoby, to ogromny ból, którego nie da się określić. Mamy ogromną ochotę wesprzeć cierpiącą osobę z powodu straty. Dobrze jest wiedzieć, przez jakie etapy żałoby trzeba przejść, by na nowo się odrodziła cierpiąca osoba. Nie należy przyspieszać, ani wydłużać tych etapów, by nie doszło do odroczenia żałoby. Czas i uważność jest w tym momencie sprzymierzeńcem.
Każdy z nas chociaż raz kogoś porzucił, zdradził lub został zdradzony. Potrafimy przez wiele lat nosić w sercu urazę do byłego partnera czy partnerki. Może czas to odczarować i zrozumieć, że to kim jesteśmy teraz w relacji, to suma naszych poprzednich doświadczeń z byłymi partnerami. Zamiast nosić w sobie żal, czas o głębszą refleksję i zaakceptowanie faktu, że nasi byli partnerzy są naszymi nauczycielami.