Śmierć osoby znajomej, która w jakiś sposób była nam bliska może być dla nas trudnym przeżyciem. Sami czasami odczuwamy poczucie straty przyjaciela, współpracownika czy członka dalszej rodziny, z którym mieliśmy kontakt. Bywa, że moment ten budzi w nas refleksję na temat wartości utrzymywania kontaktów i budowania relacji. Zadajemy sobie pytania, że może powinniśmy byli częściej utrzymywać z nimi kontakt, że gdyby nasze drogi się nie rozeszły, że może gdyby…? Takie pytania rodzą nam się w głowie, budząc chwilową nostalgię.
Praktycznie nie ma powodu, by nie uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu. Wyjątkiem są ponadprzeciętnie ważne sprawy zawodowe lub choroba. Towarzyszenie w pogrzebie jest wyrazem szacunku dla znajomego, jego rodziny, ale także jest ono ważne dla nas. To czas na rytualne rozstanie się ze znajomym.
Jak zachować się w czasie pogrzebu?
Podczas pogrzebu należy zachować szacunek i delikatność wobec rodziny, i przyjaciół zmarłego. Jeśli chcesz złożyć kondolencje, najlepiej zrobić to osobiście i skierować je do najbliższej rodziny zmarłego, takiej jak małżonek, dzieci, rodzice czy rodzeństwo. Możesz także składać kondolencje innym bliskim krewnym lub przyjaciołom zmarłego. Ważne, aby zachować skromność i szacunek, a także skupić się na uczuciach i współczuciu, a nie na szczegółach śmierci lub choroby.
Oto kilka wskazówek dotyczących zachowania się w przypadku śmierci znajomego i jak zachować się w czasie pogrzebu:
- Skontaktuj się z rodziną zmarłego i zapytaj, czy możesz w jakiś sposób im pomóc lub czy życzą sobie, byś przyjechał do nich, aby wesprzeć ich emocjonalnie. Oczywiście twoja obecność uzależniona jest od stopnia relacji jaką miałeś ze znajomym i jego rodziną. Może być też tak, że twoja obecność i pomoc w pochówku będzie mile widziana w sytuacji śmierci bliskiego ci przyjaciela, tym bardziej, gdy jego rodzice nie mają wsparcia od innych członków rodziny. Pamiętaj jednak, że oferując pomoc, ma ona wypływać z twojego poczucia potrzeby a nie obowiązku.
- Jeśli zostałeś zaproszony na pogrzeb, upewnij się, że wybierzesz odpowiedni strój. Zazwyczaj na pogrzeby należy zakładać ciemne, skromne ubrania. Ciemny płaszcz w odcieniach granatu, grafitu, czerni czy głębokiej zieleni. Możesz także w okresie letnim ubrać sukienkę w ciemniejszej barwie, najlepiej bez wzorów. Dobrze widziane są toczki i kapelusze, ale także w ciemnej barwie. Nawet w upale lepiej nie zakładać słomkowego kapelusza w jasnym odcieniu. Jeżeli w pogrzebie biorą udział dzieci, ich nie obowiązuje strój żałobny. Mimo wszystko dobrze jest powstrzymać się o jaskrawych kolorów i zabawnych aplikacji na koszulkach czy bluzach.
- Podczas pogrzebu należy zachować ciszę i skupienie, a także szanować decyzje i tradycje rodziny zmarłego. Różne regiony w kraju mogą mieć różne tradycje. Potraktuj je z szacunkiem. Wiedz, że nie musisz uczestniczyć w spotkaniu w kaplicy, gdzie wystawione jest ciało zmarłego z otwartą trumną. Jeżeli wybierasz się na pogrzeb z dziećmi, to wiedz, że młodsze dzieci nie mają obaw z patrzeniem na nieboszczyka, są wręcz zaciekawione i mogą zadawać wiele pytań. Przemyśl, czy dobrym momentem będzie odpowiadać na nie w trakcie wystawienia zwłok? Może lepiej będzie, byście na pożegnanie weszli w ostatnim momencie, by pytania nie zakłócały ceremonii.
- Jeśli chcesz wesprzeć rodzinę zmarłego finansowo, możesz zaoferować im pomoc lub złożyć w formie pieniężnej darowiznę na rzecz wybranej przez nich organizacji charytatywnej lub na rzecz kościoła, do którego należał zmarły.
- Po pogrzebie możesz także ofiarować swoją pomoc rodzinie w organizacji rzeczy zmarłego lub w opiece nad dziećmi czy zwierzętami. Warto także zaproponować swoją pomoc w przygotowaniu posiłków lub przynieść jakiś drobny upominek, który może wesprzeć rodzinę w tym trudnym czasie.
Jakie kwiaty na pogrzeb?
W tradycji naszego kraju przyjmuje się, że na pogrzeb kupuje się białe kwiaty. Warto pomyśleć o chryzantemach, liliach, różach, goździkach lub kaliach. Bywa, że osoba zmarła miała czas na przygotowanie się na odejście i warto wtedy zapytać się rodziny, czy przypadkiem nie wyraził życzeń co do kwiatów. Wieńce, duże wiązanki czy kosze z kwiatami są dobrym pomysłem jako zbiorowy wydatek w imieniu rodziny. Osobie nieżyjącej duże bukiety nie są do niczego przydatne. Warto pomyśleć o małej wiązance z kopertą dla rodziny, by mogli pokryć koszty związane z pogrzebem i stypą.
Czy blog Ci się podoba, a treści są dla Ciebie wartościowe? Możesz dobrowolnie wesprzeć moją działalność!
Co z kondolencjami?
Składanie kondolencji to sposób wyrażenia współczucia i uczucia bliskości wobec osoby, która doświadczyła śmierci bliskiej osoby. Składanie ich bywa trudne, podobnie jak ich przyjmowanie przez osoby związane z osobą zmarłą. Jeżeli znasz rodzinę zmarłego, zapewne będziesz wiedzieć, czego potrzebuje.
Jednak co do kondolencji, to tak, dobrze jest je złożyć. Możesz to zrobić podczas pogrzebu, podczas odwiedzin u rodziny zmarłego lub poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny. Nie jestem zwolennikiem składania kondolencji za pośrednictwem wiadomości tekstowej lub e-maila. Ta forma jest dopuszczalna w przypadku, gdy chcesz wyrazić współczucie członkowi rodzinie, z którą nie masz bliskich relacji. Możesz także złożyć kondolencje poprzez przesłanie kartki z wyrazami współczucia lub kwiatów lub inną drobną pamiątką.
Unikaj krzykliwego lub przesadnie wyrazistego języka. To nie czas na elokwencję, bliscy i tak nie zapamiętają połowy wypowiedzianych słów współczucia, bo będą w fazie szoku i zaprzeczenia. To, co możesz zrobić, to skup się na uczuciach i współczuciu, a nie na szczegółach śmierci lub choroby. Możesz powiedzieć coś w stylu: „Przykro mi, że straciliście bliską osobę. Jestem tu dla was, jeśli potrzebujecie wsparcia”. Pamiętaj, że nie musisz mieć gotowej formuły. Ważne, aby wyrazić szczere współczucie i uczucie bliskości wobec rodziny zmarłego. Czasem wystarczy przytulenie osoby i pobycie chwili w ciszy.
Uczestnictwo w stypie
Stypa to uroczystość, podczas której rodzina i przyjaciele zmarłego spotykają się, aby wspólnie upamiętniać osobę, która odeszła. Jeżeli zostałeś zaproszony, to znaczy, że twoja obecność jest ważna dla członków rodziny. Zapewne wiesz o tym wcześniej. Natomiast bywa tak, że zaproszenie na stypę otrzymać możesz w czasie pogrzebu, stąd ważnym jest twój strój. Czasem na ubiór codzienny narzucamy tylko ciemniejszy płaszcz, nie licząc, że możemy być zaproszeni. By nie doprowadzić do sytuacji niezręcznej, pamiętaj, by być przygotowanym nie tylko powierzchownie.
W czasie posiłku, w miarę możliwości uczestnicz w rozmowach i wspólnych wspomnieniach o zmarłym. Mimo trudnego momentu, można stopniowo wprowadzać opowieści o zmarłym, które przedstawią go w cieplejszym i weselszym tonie. Wprowadzenie anegdot o nim nie jest złym pomysłem. Należy uważać, by anegdota nie stała się żartem. Chwilowy uśmiech nostalgii na twarzy bliskich dodaje otuchy, głośny śmiech jest w złym tonie.
Jeśli czujesz, że rodzina potrzebuje wsparcia emocjonalnego, ofiaruj im swoją obecność i uważnie słuchaj ich opowieści. Możesz także zaoferować pomoc finansową, jeśli uważasz, że jest to odpowiednie. Możesz także zaproponować wsparcie w opiece nad dziećmi czy zwierzętami. Pomoc w ogarnięciu rzeczywistości, gdy w grę wchodzą sprawy urzędowe, ale tylko wtedy, gdy faktycznie masz o tym pojęcie lub sam przeszedłeś przez żałobę bliskiej ci osoby i wiesz, co należy zrobić. Pamiętaj jednak, że stypa to nie jest dobre miejsce na dawanie rad. To czas na uważność skierowaną na żyjącą osobę i rodzinę.
Wychodząc ze stypy, zaproponuj chęć pomocy. Nie nalegaj, nie wpraszaj się z nią. Zapewne jest jeszcze oprócz ciebie kilka innych osób, które ofiarowały chęć pomocy. Zostaw „uchylone drzwi”, jeśli rodzina zmarłego będzie potrzebować twojej pomocy, wówczas może się do ciebie odezwać. Są też rodziny, które krępują się prosić o pomoc. Wówczas możesz zadzwonić, zapytać się, jak sobie radzą i podkreślić w dalszym ciągu chęć pomocy.
Jak długo trwa żałoba?
Żałoba jak i ubiór żałobnika zależy od niego samego, to znaczy emocjonalnej potrzeby, ale także zależne jest od regionu kraju. Im starsza osoba, tym dłużej noszą się w czarnych kolorach. Młodsze osoby, szczególnie aktywne zawodowo chodzą ubrane na czarno mniej więcej miesiąc, dwa, do sześciu. Sam etap wychodzenia z żałoby to średnio rok. Tutaj odsyłam cię do mojego filmu i wpisu blogowego „Etapy żałoby”.
Ciekawostka dotycząca stroju w czasie żałoby
Już przed II wojną światową zwracano uwagę na to, że noszenie pełnej żałoby jest wskazane tylko wtedy, gdy stać nas na żałobny strój, w którym przecież wszystko musiało być czarne. Nie można więc np. nosić zielonego płaszcza do czarnego żałobnego stroju. Już wtedy można więc było sygnalizować żałobę czarną opaską pamiętając o tym, by kolory naszych ubrań były bardzo spokojne i zbliżone do czerni o ile to tylko możliwe. W czasie żałoby powstrzymujemy się oczywiście od tańców i udziału we wszystkich „radosnych” rozrywkach. Tradycyjnie żałoba po śmierci współmałżonka trwała przez rok i sześć tygodni, po śmierci rodziców żałobę nosimy przez sześć miesięcy, a przez kolejne pół roku trwamy w tzw. pół żałobie (szare stroje). Po rodzeństwie i dziadkach żałoba trwa pół roku, a po dalszych krewnych trzy miesiące.
Śmierć osoby znajomej nie wymusza na nas dostosowania się do wszystkich zasad. Dobrze jest być w zgodzie ze sobą, by móc w pełni pożegnać osobę, która odeszła. Ważniejsza od reguł i sztywnych zasad jest nasza uważność, refleksja nad sensem życia i pożegnanie osoby, której przyszło odejść z tego świata.
Warto przeczytać
Moi Drodzy. Jeżeli zaciekawiło was, to co mówię, to ogromnie polecam do uzupełnienia swojej wiedzy literaturę, z której sama korzystam. Bardzo przydatna do dzisiejszego wpisu jest książka „Sztuka bycia i obycia”, Macieja Brzozowskiego. To bardzo przydatny poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak postępować w sytuacjach domowych i towarzyskich. Znajomość i stosowanie reguł, które poruszone są w treści książki, z pewnością ułatwi życie i zminimalizuje ilość niezręcznych dla nas sytuacji. Drugą pozycją jest książka „Potęga teraźniejszości” autorstwa Eckharta Tolle. Książka bardzo osadza nas w teraźniejszości i pozwala nabrać dystansu do przeszłych wydarzeń, by w zgodzie żyć tu i teraz. Jest to znakomita lektura dla osób, które potrzebują duchowego przewodnika w poszukiwaniu nowej ścieżki w życiu.
Zachęcam do ich kupna przez mój link afiliacyjny. Dzięki temu zachęcacie mnie do stałego poszerzania mojej biblioteki o ciekawe księgozbiory, z którymi chętnie się z wami dzielę.
Zainteresowany książką? Sprawdź, gdzie kupisz ją w korzystnej cenie. Kupując przez linki poniżej wspierasz rozwój bloga. Dziękuję!
Zachęcam do subskrypcji mojego kanału na Youtube:
Zapraszam również do obejrzenia filmu omawiającego temat:
Przeczytałeś już: